Kísérlet miatt kutyaként nevelték a farkasokat az ELTE kutatói
Álommunka: farkaskutya kölyköket vettek magukhoz az ELTE kutatói azért, hogy kiderítsék, mennyire idomíthatóak.
Az ELTE Etológia Tanszék kutatói egy egészen elképesztő kísérletet hajtottak végre, amiben arra voltak kíváncsiak, hogy a háziasítás során kialakultak-e „veleszületett” különbségek a kutyák és a farkasok között kezelhetôség tekintetében. A frissen megjelent tudományos publikáció elsô szerzôje, Ujfalussy Dorottya mesélt a Borsnak a vizsgálatról.
HOZZÁSZOKTATTÁK ŐKET A TÖMEGKÖZLEKEDÉSHEZ IS
Tizenhat farkas és tizenegy kutyakölyköt neveltünk kézből pár napos kortól, és rendszeresen teszteltük őket 3 és 24 hetes koruk között – olvasható az ELTE Etológiai Tanszék Családi Kutya Programjának közleményében. A farkaskölykök nevelését és emberi kézhez szoktatását az Etológiai tanszék munkatársai végezték, a kicsik pedig egy úgynevezett állatkoordinációs telepen születtek.
MIVEL AZ EURÓPAI SZÜRKE FARKAS VÖRÖS KÖNYVES VÉDETT FAJ, A VIZSGÁLATSOROZATBAN RÉSZT VEVŐ EGYEDEK TERMÉSZETESEN FOGSÁGBAN SZÜLETTEK, ÍGY SZÁMUKRA AZ INTENZÍV SZOCIALIZÁCIÓ A KÉSŐBBI, FOGSÁGBAN TÖLTÖTT ÉLETÜK MINŐSÉGE SZEMPONTJÁBÓL NAGY ELŐNYÖKKEL JÁR
– mondta a Borsnak Ujfalussy Dorottya. A kölyköket már a szemük kinyitása előtt magukhoz vették a gondozók, akik az első naptól kezdve mindenhova magukkal vitték őket. Az állatok erszényekben, kosarakban utaztak, autóban, villamoson egyaránt.
Ennek köszönhetően a farkaskölykök már pici koruk óta napi szinten találkoztak az emberi környezettel kapcsolatos hangokkal, szagokkal, tárgyakkal. – A gondozók az Etológiai tanszék munkatársai voltak, így munkájukat a kölykök nevelése mellett, ahhoz igazodva tudták végezni – tudatta a szakember.
A Kísérlet miatt kutyaként nevelték a farkasokat az ELTE kutatói bejegyzés először 🐾-én jelent meg.