2024.12.27.

„Aki kutyát tart, az sosincs egyedül” – A kutyatartás 12 előnye

dog-love-scaled-1-1024x683-1
Olvasási idő:3 Perc, 45 Másodperc

Akinek van, vagy volt már valaha kutyája, az tudja, hogy kutya és gazdi között olyan szoros szövetségről van szó, amelyet csak azok értenek meg, akik megtapasztalják. A kívülállók pedig sokszor csodálkozva nézik a kutyatulajdonosokat, hogy hogyan tudnak úgy rajongani négylábú társukért, mint mások egy-egy kétlábú barátért.

A pszichológusok is igazolták, hogy a gazdik háziállatuk iránt érzett kötődése ugyanolyan erős kötelék, mint amit egyesek embertársaik iránt éreznek. Logikusan következik, hogy az érzelmi nyereség, amit egy emberi kapcsolat adhat, egy négylábú társsal való kapcsolatban is megjelenhet.

Nem véletlen, hogy akinek egyszer volt kutyája vagy macskája, az annak elvesztése után gyakran rövid időn belül magához vesz egy újabb szőrős barátot. Ezek a kapcsolatok ugyanis létfontosságúvá válnak az évek során, és komoly űrt hagynak maguk után.

A magyarázat egyértelmű. Kutyatartókat vizsgálva azt találták, hogy kevésbé depressziósak, aktívabb életet élnek, és nem gyötri őket annyira a magány, mint a háziállatot nem tartókat. Úgy tűnik tehát, hogy az állattartás testre és lélekre is pozitív hatással van. Lássuk tehát, miért éri meg megosztani otthonunkat egy négylábú társsal:

1. Ki a szabadba!

Bizonyára mindannyian ismerjük azt az érzést, hogy egyszerűen nincs kedvünk kikelni az ágyból, és legjobb lenne néhány napot a négy fal között tölteni. A felelős kutyatartó ezt nem teheti meg, és ennek hála, sokkal több időt tölt el levegőn, nyáron több napsugár éri, aminek következtében több D-vitamin is termelődik szervezetében. A D vitamin segít a mentális és fizikai egészség fenttartásában, véd a rák, a depresszió és érrendszeri megbetegedések ellen. Ezen túl a kutyatartók jellemzően több időt töltenek a természetben, ahol mentálisan is fel tudnak töltődni, nagyobb eséllyel képesek megnyugodni a zajos hétköznapokban.

2. Aktívabb élet

A kedvencekkel való hosszas séták és játékok fizikailag is átmozgatják a kutyatartókat. A fizikai jóllét – túl egészségvédő hatásán – az önbecsülésre is pozitív hatással van. Aki erősnek érzi magát, magabiztosabban is viselkedik. A kutatások azt mutatják, hogy a kutyatartók nyugodtabbak, alacsonyabb a vérnyomásuk, és a koleszterinszintjük is ritkábban magas, ami szintén az aktívabb életnek köszönhető.

3. Erősebb immunrendszer

Bár ez az érv ellentmondásosnak tűnhet, de a kutya mellett felnővő gyerekekre kevésbé jellemző az allergia és az asztma. Az allergia levertséget és alvási zavarokat okozhat, ami komoly hatással lehet a mentális egészségre és az életvezetésre.

4. Kevesebb stressz

Kedvencünk dédelgetése ránk is kedvező hatással van. Szőrének puha tapintása, lassú ritmikus légzése megnyugtatóan hat, és oxytocint szabadít fel, ami köztudottan stresszcsökkentő hatású, és amelynek köszönhetően csökken a vérnyomás és a kortizol nevű stresszhormon termelése.

5. Fókusz a jelenre

Annak ellenére, hogy házikedvencünk sokszor elvonja a figyelmünket, mégis a jelenben tart, segít az itt és most-ra koncentrálni. A jelen átélése megóv a múlton és jövőn való szorongástól, és segít, hogy minden pillanatot a maga teljességében éljünk át.

6. Kevesebb magány

Jól belátható, hogy aki kutyát tart, az sosincs egyedül. Lehet, hogy csak hallgatjuk kedvencünk szuszogását, de mégsincs nyomasztó csend körülöttünk. Ráadásul a kedvencek sokszor rendkívül intuitívan akkor bújnak hozzánk leginkább, amikor a legjobban szükségünk van rájuk. Mintha éreznék, hogy gazdájuk mellett a helyük.

7. Jó hallgatóság

Bizonyára sokan ismerik azt az érzést, hogy néha csak jólesik kimondani a gondolatainkat, és nem is várunk viszonzásképp választ. Kutyusunk mindig szívesen hallgat bennünket, akkor is, ha butaságokat beszélünk.

8. Feltétel nélküli szeretet

Annak látványa, hogy kedvencünk boldogan vár minket haza máris jobb kedvre deríthet bennünket. Kutyánkat ugyanis nem érdekli, hogy aznap mit rontottunk el, kivel vesztünk össze vagy épp miért van bűntudatunk. Úgy szeret minket, ahogy vagyunk, egyszerűen a látványunk okoz neki örömet, és a lányeg neki, hogy velünk lehessen.

9. Új barátságok

A kutyás séták lehetőséget adnak új emberi kapcsolatok kialakítására. Azáltal, hogy a kutyusok könnyen barátkoznak egymással, a gazdik között is közvetlen kontaktust teremtenek, ami lehetőséget ad későbbi tervezett találkozóra.

10. Célok

A kutyatartás felelősséggel jár, aminek nagy előnye, hogy amikor igazán padlón érezzük magunkat, akkor is segít, hogy talpra álljunk, gondoskodjunk négylábú társunkról. Önmagában az, ha valaki vagy valami másra kell koncentrálnunk, segíthet abban, hogy ne merüljünk még mélyebbre problémáinkban. Az érzés, hogy valakinek szüksége van ránk pedig segít abban, hogy önmagunkat értékesebbnek érezzük, és energiát gyűjtsünk.

11. Mindennapos mosoly

Akinek van kutyája, az szinte minden nap mosolyog. A mosoly pedig jótékony hatású, mivel agyunkban azonnal megindítja a szerotonin és a dopamin termelést, amelyek az öröm érzetéért felelősek.

12. A játék önfeledt öröme

Felnőttként, ahogy egyre távolabb kerülünk a gyermekkor pihe-puha világától, elfelejtünk játszani. Pedig a játék felszabadító örömforrás. Segít, hogy néhány pillanatig ledobjuk a mindennapok terheit, és boldogan viháncoljunk, mint azt gyerekkorunkban tettük.

A fentieken túl további érdekesség, hogy a kutyatartók jobban viselik az elutasítást, értelmesebbnek érzik életüket, és általánosan boldogabbak.

szmo.hu


Vicces

Vicces

0


Szomorú

Szomorú
0


Imádom

Imádom
8


Unalmas

Unalmas

0


Dühítő

Dühítő
0


Érdekes

Érdekes
0

A „Aki kutyát tart, az sosincs egyedül” – A kutyatartás 12 előnye bejegyzés először 🐾-én jelent meg.