Kölyök nélkül is teljes életet élnek a kutyák
A kutyák ivartalanítása körül igen sok téves információ és elképzelés kering a köztudatban. Amennyiben nem szeretnének kiskutyákat, (nem tenyésztési céllal tartják a kutyát), akkor mindenképpen javasolt az ivartalanítás, akár kan, akár szuka kutya esetében.
Ha már felmerült az ivartalanítás kérdése, nézzünk pár jól ismert, ám téves közhiedelmet amelyek gyakran elhangzanak e kérdésben.
A szuka kutyának élete során legalább egyszer szülnie kell a teljes élethez.
Ez egy téves elgondolás! A kutyák ösztönös lények, a szaporodás és az utódok felnevelése is ösztönös viselkedés náluk. Nem lelki, vagy pszichikai szükséglet ez az ebeknél. Nem vágyódnak utódokra, és nem érzik rosszul magukat, ha nincs. A kutyák nem „kis” emberek, nem úgy működnek, mint mi. Ez egyébként a bénulással járó betegségek esetén is megfigyelhető, hogy a kutyáknak semmilyen pszichés problémát nem okoz, ha például a két hátsó lábuk lebénul, ugyanúgy játszanak, esznek, élvezik az életet.
Az ivartalanítással meg kell várni az első tüzelést.
A kutyák egyik leggyakoribb daganatos megbetegedése a tejmirigy daganata. Szuka kutyák esetében sokszor ez rosszindulatú formában jelentkezik, és az állat életét veszélyezteti. A tejmirigy daganat előfordulása függ az ivartalanítás időpontjától. Az első tüzelés előtt ivartalanított állatoknál 0,5% a tejmirigydaganat kialakulásának valószínűsége, az első két ivarzás között műtötteknél 8%, míg a második és harmadik tüzelés között ivartalanított szukáknál 26%, a nem ivartalanítottakhoz képest. Ezért lehetőleg az első tüzelés előtt, 6-7 hónapos életkorban ajánlott a nem tenyésztési célból tartott állatok ivartalanítása.
Az ivartalanított kutya elhízik.
Ez nem szükségszerűen következik be. Tudatos táplálással, megfelelő mennyiségű mozgással karban tartható az ivartalanított kutyák testsúlya.
Milyen életkorban érdemes ivartalaníttatni a kutyát?
Szukák esetében elterjedőben van a korai ivartalanítás (6 hetes-3 hónapos kor között) már Magyarországon is. A másik gyakori életkor az ivarérés előtti ivartalanítás (3-6 hónapos kor között). Ezek közül érdemes választani. A korábban felsorolt okok miatt célszerű az ivarérés előtt ivartalanítani az állatot. A nem ivartalanított állatoknál mind a tejmirigydaganat, mind a gennyes méhgyulladás komoly veszélyekkel jár, az utóbbi kialakulása rövid időn belül az állat elhullását okozhatja.
Kanok esetében szintén érdemes a korai ivartalanítást választani, akár már négy hónapos kortól. Itt a heredaganat, és bizonyos prosztata megbetegedések kerülhetőek el vagy orvosolhatóak az ivartalanítással. Itt is igaz, hogy jobb a megelőzés.
A Kölyök nélkül is teljes életet élnek a kutyák bejegyzés először -én jelent meg.