Kutyákon próbálta ki az agymosást a CIA
Kutyák agyán kísérletezett az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) a hatvanas években. A nemrégiben napvilágra került dokumentumokból kiderül, hogy a CIA a hírhedt MKUltra projekt keretein belül kutyákon is kísérletezett annak érdekében, hogy a későbbiekben agymosást tudjanak végrehajtani embereken.
A papírokat a Black Vault nevű honlap hozta nyilvánosságra, amelynek alapítója már 1996 óta kér ki lejárt titkosítású iratokat az ügynökségtől az információs szabadságról szóló amerikai törvényre hivatkozva.
Az 1965-ös levelet és az ahhoz csatolt jelentést egy orvosnak írta az egyik, projektben résztvevő kutató, aki elmondása szerint akkor már három éve foglalkozott az agy jutalomközpontjának elektromos stimulációjával. Az iratokból sem az orvos, sem a kutató neve nem derül ki, az azonban igen, hogy egy 1963-as kísérletnek hat kutya volt az alanya, amelyek agyába elektródákat ültettek.
A jutalomközpont elektromos stimulálásával a kutatók elérték, hogy az ebek akkor fussanak, forduljanak és álljanak meg, amikor csak ők akarják.
– A kutatói program elsődleges célja az, hogy nyílt terepen vizsgáljuk a kutyák viselkedésének irányításának lehetőségét az agy elektronikus stimulálásával – olvasható az iratban. – Ez a fajta folyamatos stimuláció egyirányú mozgást, valamint annak fenntartását váltja ki.
Miután az altatásban elvégzett műtéti beavatkozás során elhelyezték az állatok agyában az elektródákat, a kutyákra egy hámot tettek, azt pedig akkumulátorral és stimulátorral látták el, amin keresztül jeleket küldtek az elektródákba. A kísérlet során vélhetően rájöttek, hogy az eljárás nem hatékony, a kutyákat ugyanis maximum 100-200 méterről tudták irányítani az iratok szerint.
A jelentésben a kutató azt is leírja, hogy a kutyák mellékhatásokat szenvedtek el a kísérlet során, mint például a műtéti hegek lassú gyógyulása és azok elfertőződése.
Droggal is kísérleteztek
Az MKUltra a CIA egyik leghírhedtebb projektje volt 1953-tól 1973-ig, amit gyakran csak „agymosó projektként” emlegetnek. A titkos program célja az emberi viselkedés befolyásolása volt különböző módszerek használatával, mint az elektrosokk vagy a tudatmódosító szerek, főként az LSD. A sokszor illegálisnak számító tudatmanipulációs kísérleteket egyetemeken, kórházakban és börtönökben végezték el, gyakran az alanyok tudta nélkül.
A Kutyákon próbálta ki az agymosást a CIA bejegyzés először -én jelent meg.