2024.12.26.

Ezért tilos a kutyádnak csontot adni

kutya_kaja

Tápértéke elenyésző, ráadásul súlyos egészségügyi kockázatot jelent a kutyának adott csont – hívja fel a gazdik figyelmét egy jászapáti állatorvos, akihez egy pórul járt kölyökkutyát vittek be sürgősségi műtétre a közelmúltban. A tanulságos esetről szóló bejegyzés több ezer megosztást kapott a Facebook-felhasználóktól.

“Lényegében megörököltem a beteget, mert Szolnokon nem tudtak rajta segíteni. Egy munkakutyának szánt, fiatal német juhászkutyáról van szó. Csontot kapott, ami aztán elakadt a nyelőcsövében. Az egyik szolnoki állatorvosi rendelőben altatás mellett megpróbálták a gyomráig nyelőcsőszondával letuszkolni a dugóvá összeállt törmeléket, remélve, hogy a gyomorsav majd megemészti. A dugó viszont csak még jobban elakadt a mellkas bejáratánál. Az ott futó erek és idegek miatt műtéti szempontból ez egy igen érzékeny terület, így végül felhívtak, hogy el tudnám-e vállalni az operációt” – foglalta össze a történteket érdeklődésünkre dr. Fux Attila állatorvos sebész.

Kifejtette, mire a műtőasztalra került, az eb nyelőcsöve már annyira beszűkült, illetve annak fala olyan mértékben begyulladt, hogy beavatkozás nélkül a kialakult állapot nagy valószínűséggel egy-két napon belül az állat halálához vezetett volna. A műtét rendben zajlott, a csonttörmeléket a tapasztalt szakember sikeresen eltávolította a nyelőcsőből, a tulajdonos visszajelzése szerint pedig a kutyus mára vidáman szaladgál és játszik otthon testvéreivel. “Szerencse a szerencsétlenségben, hogy a dugó a mellkas bejáratánál lévő szűkületben ragadt meg. Ha ugyanis tovább tudott volna haladni, úgy legközelebb a szív felett akadhatott volna el, ami egy még súlyosabb helyzetet teremtett volna. Ez esetben mellkasi műtétet kellett volna végrehajtani közvetlenül a szív mellett” – mutatott rá a Jászapátiban

Bár a kölyök németjuhász esete szerencsésen végződött, ezzel együtt egy fontos problémára hívja fel a figyelmet. “Nyilván a köztudatban a mai napig él, hogy a kutyának csont való. Gyakorlatilag azonban minimális a tápértéke, és csak a baj van vele. Számtalan olyan betegem volt már korábban is, amelyek azonnali műtét nélkül biztosan elpusztultak volna. Éppen ebből kifolyólag a saját kutyámnak sem adok csontot, és mint orvos másnak sem javaslom. A mostani esetben sertéscsont okozta a bajt, de a szárnyasok csontja sem kevésbé veszélyes, mivel szilánkosan törik, hegyes a vége, így átlyukaszthatja a kutya nyelőcsövét, gyomrát vagy akár a beleit is” – fogalmazott dr. Fux Attila. Hozzátette, a gyomorsav bizonyos mértékben képes oldani a csontban lévő szervetlen anyagokat, azonban ez sem mindig jelent biztos és megnyugtató megoldást.

Általában véve elmondható, hogy intő jel, ha a kutya öklendezni, hányni kezd, miután csontot evett, ahogy a székrekedés, szorulás is problémára utalhat. Nyelőcső- vagy bélelzáródás gyanújával mindenképpen ajánlott állatorvoshoz vinni a kutyát. Megeshet, hogy műtéti beavatkozásra lesz szükség, de a beleket elzáró dugó eltávolítása jobb esetben is altatással és beöntéssel történik. Mivel speciális felszereltséget és kellő tapasztalatot igényelnek, így nem is minden állatorvosi rendelőben és klinikán tudnak ilyen jellegű operációkat lefolytatni. Valójában tehát akkor tudhatjuk leginkább biztonságban kedvencünket, ha egyáltalán nem adunk neki csontot.

hazipatika.com

Mit gondolsz erről?
Tetszik
Tetszik

1

Vicces
Vicces

0

Imádom
Imádom

0

Szomorú
Szomorú

0

Dűhítő
Dűhítő

0

Hűha
Hűha

0

A Ezért tilos a kutyádnak csontot adni bejegyzés először Kutyás hírek-én jelent meg.