Egymással és velünk is beszélnek a kutyák
Világszerte nagy figyelmet keltett az ELTE Etológiai Tanszékének kutatása a kutyaugatásról. Az eredmények bebizonyították, az ember legjobb barátja nem hiába ugat.
A kutyák ugatása nem közönséges ösztönreakció, hanem „tudatos” kommunikáció. Azon túl, hogy a többi kutya számára információt hordoz, a gazdinak is üzen – erre magyar kutatók szolgáltattak először tudományos bizonyítékot.
Az ELTE Etológia Tanszékén egy évtizede vizsgálják a kutya hangjelzéseit. Az eddigi eredmények megmutatták, hogy az ugatásból az ember nagy pontossággal meg tudja állapítani, milyen helyzetben, „hangulatban” ugat az állat: egy másik kutyával ingerkedik, érkező embert jelez, játszani hív, vagy netán békát talált a kertben. A kutyák is érzékelik a különbséget a különféle helyzetekben hallatott ugatások között. Mindezt a szerető gazdik régóta sejtik, de tudományos igénnyel korábban senki nem tesztelte.
– Egy kutyánál talán senki sem kerülhet közelebb az emberhez – mondta egy interjúban az egykori álomnő, Brigitte Bardot. – Az életem mélyponton volt, sokadik szerelmi csalódáson és szakításon voltam túl, amikor úgy döntöttem, elég mindenből, maradjon nekem csak Lulu, a német juhász. Akkor persze még nem gondoltam, hogy ez végleges lesz. Kedvencem nem csak kedvenc, hanem érző, értő társ is. Ha „normális voltam”, velem örült, ha magam alá kerültem, együtt érzett velem. Vígan csaholt, amikor semmi bajom nem volt, keservesen, de halkan nyüszített, ha szenvedtem – mesélte a fanatikus állatvédővé lett színésznő.
Az ELTE kutatói hangvisszajátszásos teszteket végeztek kertes háznál élő kutyákkal. A kerítésnél hangszórót rejtettek el, a kert különböző pontjaira kamerákat szereltek fel. A gazda ezután kiengedte a tesztben részt vevő állatot. Egy-egy alkalommal a kutyának egyféle ugatássorozatot játszottak le, és felvették viselkedését a visszajátszás előtt, közben és után. Az eredmények azt mutatták, hogy a kutya viselkedését befolyásolja úgy a hallott ugatás kontextusa, mint az ugató kutya ismerőssége vagy ismeretlensége.
Ha ismeretlen kutya idegent ugató hangját hallották, a tesztalanyok leginkább a kerítés közelében tartózkodtak. Ha az egyedül hagyott idegen kutya hangját játszották vissza, a ház közelében maradtak. Amikor az ismerős ugatást hallották, az alanyok gyakrabban pillantottak a ház felé, ahol az ismerős kutya és a gazda tartózkodott, mint az ismeretlen kutya hangjának hallatán.
Hasonló a helyzet a kutya-gazdi viszonylatban is. Honi ebtartó hírességeink szerint az ugatással a kutyus értelmes „gondolatokat” jelez.
– Ez nem kérdés. Az ugatásából minden kiderül. Pontosan tudom, hogy két yorkshire minim, Tama és Myke mikor szomjas, mikor éhes, mikor magányos és szomorú. Túl azon, hogy a kutyusok a környéken élő társaiknak is ugatással jelzik a jeleznivalót, az emberekkel is kommunikálnak – vallja Bíró Ica.
Az Első Emelet frontembere, Kiki is két kutya gazdája, ám az egyikük siket, nem véletlenül kapta a Beethoven nevet.
– Ugatni alig halljuk, de így is kommunikálunk. Megtanultunk mindent kézjellel lerendezni: az étkezést, ha pisilni kell neki, bármit… Van egy nyolcéves kutyánk, egy staffordshire terrier, attól nagyon sok mindent tanult.
Ötven év múlva társalogni fognak
Csányi Vilmos etológusprofesszor (lenti képünkön) szerint a genetika segítségével fél évszázadon belül kutyáink beszélni fognak.
„A kutyában már megvan a szándék, hogy kommunikáljon. Hogy ehhez milyen agyi apparátusra van szükség, az már egy nehezebb kérdés, de ötven éven belül ennek reális esélye van. Meg kell teremtenünk a lehetőséget erre. A megfelelő genetikai háttér ismeretében és a kutya genetikai térképét áttanulmányozva meg lehet oldani. (…) A beszélő kutyákkal a helyzet egyébként csak annyiban fog változni, hogy mondjuk az idős emberek, akik eddig is beszéltek a kutyájukhoz, választ is kaphatnak majd… nem kell egetverő társalgásokra gondolni, de nagyon alapvető párbeszédekre már képessé tehetjük a kutyát” – nyilatkozta Csányi a Nyelv és tudomány portálnak.
A Egymással és velünk is beszélnek a kutyák bejegyzés először Kutyás hírek-én jelent meg.